Den første børnesommerlejr i Rites Folkeskole er afsluttet (2023)

Animations- og videofremstillingslejr fandt sted fra 12. til 16. juni på Rites Folkeskole. Allerede i den fjortende sommer oplevede børnene en 5-dages døgnlejr, hvor de lærte de grundlæggende færdigheder inden for animation og videofilm. Det var sjovt! Der blev lavet 3 animationer og 3 videofilm. Børnene arbejdede ikke kun hårdt på at lave film, men deltog også i sportsaktiviteter, spil, fotoorientering, besøgte minizoo “Zaļumnieku sēta”, festede og nød en aftenpicnic ved bålet, bagte lækre boller. Tak til lejrlederen Jolanta, lærere: Kristine, Inga, Liene, Lolita og alle de frivillige hjælpere: Ervīns, Mia, Enija, Linda, Madara, Kitija! Tak til kokkene for de lækre måltider! Ugen var vidunderlig, kreativ, aktiv og sjov. Premieren på de skabte film blev vist ved lejrens afslutningsarrangement den 16. juni. Film kan ses og downloades her.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *