Sommeren 2020 på Rite Højskole, kvindekursus

Vi er meget stolte over at alle kurser i 2020 på Rite Højskole blev gennemført på trods af Covid-19.

Kvindekursus, den 29. juni – 3. juli.

Det blev et flot kvindekursus med 36 kvindelige deltagere inklusiv børn. Vi havde Agrita som underviste i kjolesyning og Vija som underviste i håndsyede kjoler efter en gammel arkæologisk model. Så var der 2 x Sandra som igen i år havde nye ideer til, hvad man kan lave ud af pil. Der blev også fremstillet cement figurer ud af gamle bamser.

Kvindekurset var organiseret af Mirdza Trakina, Jolanta Albrehta og Ritma Vainovska.

kvindekursus 2020
fremvisning af kreationerne
kvindekursus 2020
Tilskæring
kvindekursus 2020
pilefletning
kvindekursus 2020
Strikning
kvindekursus 2020
undervisning
kvindekursus 2020
Foredrag

Se flere fotos i Galleriet